Departmental & College Named Chairs and Professors

Endowed chairs and professorships are awarded to distinguished faculty who excel in research, teaching, and service. The University of Illinois at Urbana-Champaign has named faculty appointments that are held within departments, colleges, and other academic units, as well as appointed at the campus and university levels. For more information about named faculty appointments, see Provost Communication #6: Named Faculty Appointments.

A. Rashad Abdel-Khalik, Accountancy
Vernon K. Zimmerman Professor in International Accounting

Daniel Abrams, Civil & Environmental Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Sarita Adve, Computer Science
Richard T. Cheng Professor in Computer Science

Andrew Alleyne, Mechanical Science & Engineering
Ralph and Catherine Fisher Professor in Mechanical Science & Engineering

Heitor Almeida, Finance
Stanley C. and Joan J. Golder Chair in Corporate Finance

Imad Al-Qadi, Civil & Environmental Engineering
Founder Professor in Civil & Environmental Engineering

Scott Althaus, Political Science
Merriam Professor in Political Science

Narayana Aluru, Mechanical Science & Engineering
Richard W. Kritzer Distinguished Professor of Mechanical Science & Engineering

Vikram Amar, Law
Iwan Foundation Professor of Law

Indrani Bagchi, Comparative Biosciences
Billie Alexander Field Chair in Reproductive Biology

Milan Bagchi, Molecular & Integrative Physiology
Deb and Tim Paul Professor in Molecular & Cellular Biology

Renee Baillargeon, Psychology
Alumni Professor in Psychology

Rashid Bashir, Bioengineering
Grainger Distinguished Chair in Bioengineering

Jay Bass, Geology
R.E. Grim Professor in Geology

Asef Bayat, Sociology
Catherine C. & Bruce A. Bastian Professor in Global and Transnational Studies

Pascal Bellon, Materials Science & Engineering
Donald W. Hamer Professor in Materials Science & Engineering

Louis Bergonzi, Music
Daniel J. Perrino Chair in Music

Jennifer Bernhard, Electrical & Computer Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

M. Daniel Bernhardt, Economics
Investors in Business Education Distinguished Professor

James Best, Geology
Jack C. Threet and Richard L. Threet Professor of Sedimentary Geology

Rohit Bhargava, Bioengineering
Founder Professor in Bioengineering

Botond Bognar, Architecture
Edgar A. Tafel Endowed Chair in Architecture

Tami Bond, Civil & Environmental Engineering
Nathan M. Newmark Distinguished Professor in Civil & Environmental Engineering

Stephen Boppart, Electrical & Computer Engineering
Abel Bliss Professor in Electrical & Computer Engineering

Paul Braun, Materials Science & Engineering
Ivan Racheff Professor of Materials Science & Engineering

Yoram Bresler, Electrical & Computer Engineering
Founder Professor in Electrical & Computer Engineering

M. Quinn Brewster, Mechanical Science & Engineering
Hermia G. Soo Endowed Professor in Mechanical Science & Engineering

Jeffrey Brown, College of Business
Josef and Margot Lakonishok Professor in Business and Dean

Ralph Brubaker, Law
Carl L. Vacketta Professor of Law

Antoinette Burton, History
Catherine C. & Bruce A. Bastian Professor in Global and Transnational Studies

David Cahill, Materials Science & Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Ximing Cai, Civil & Environmental Engineering
Colonel Harry F. and Frankie M. Lovell Endowed Professor in Civil & Environmental Engineering

Roy Campbell, Computer Science
Sohaib and Sara Abbasi Professor in Computer Science

Jimena Canales, History
Thomas M. Siebel Chair in the History of Science

Andreas Cangellaris, Electrical & Computer Engineering
M.E. Van Valkenburg Professor in Electrical & Computer Engineering

David Ceperley, Physics
Founder Professor in Physics

Laurence Chalip, Recreation, Sports & Tourism
Brightbill/Sapora Professor

Louis K.C. Chan, Finance
Leonard C. and Mary Lou Hoeft Professor in Business

Timothy Chan, Computer Science
Founder Professor in Computer Science

Jianjun Cheng, Materials Science & Engineering
Hans Thurnauer Professor in Materials Science & Engineering

Weng-Cho Chew, Electrical & Computer Engineering
George and Ann Fisher Distinguished Professor in Electrical & Computer Engineering

In-Koo Cho, Economics
William Kinkead Distinguished Professor of Economics

Wojtek Chodzko-Zajko, Applied Health Sciences
Shahid and Ann Carlson Khan Professor in Applied Health Sciences

Kent Choquette, Electrical & Computer Engineering
Abel Bliss Professor in Electrical & Computer Engineering

Clara Chu, International Library Programs
C. Walter Mortenson and Gerda B. Mortenson Distinguished Professor for International Library Programs

John Cronan, Microbiology
Microbiology Alumni Professor

Brian Cunningham, Electrical & Computer Engineering; Bioengineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Jerry Davila, History
Jorge Paulo Lemann Endowed Chair in Brazilian History

Jon Davis, Accountancy
R.C. Evans Endowed Chair in Business

John Dee, School of Music
Bill A. Nugent Endowed Professor of Performance Studies

Evan DeLucia, Plant Biology
G. William Arends Professor in Integrative Biology

Scott Denmark, Chemistry
R. C. Fuson Professor in Chemistry

Philippe Di Francesco, Mathematics
Morris and Gertrude Fine Distinguished Professor of Mathematics

Brian Diers, Crop Sciences
Charles Adlai Ewing Endowed Chair in Soybean Genetics and Breeding

Dana Dlott, Chemistry
William H. and Janet G. Lycan Professor in Chemistry

Sharon Donovan, Food Science & Human Nutrition
Melissa M. Noel Chair in Nutrition and Health

Geir Dullerud, Mechanical Science & Engineering
W. Grafton and Lillian B. Wilkins Professor in Mechanical Science & Engineering

Rajagopal Echambadi, Business Administration
Alan J. and Joyce D. Baltz Professor in Business

Gary Eden, Electrical & Computer Engineering
Gilmore Family Endowed Professor in Electrical & Computer Engineering

W. Brooke Elliott, Accountancy
Ernst & Young Distinguished Professor in Accountancy

Rui Fernandes, Mathematics
Lois M. Lackner Professor in Mathematics

Placid Ferreira, Mechanical Science & Engineering
Tungchao Julia Lu Professor in Mechanical Engineering

Barbara Fiese, Human & Community Development
Pampered Chef, Ltd. Endowed Chair in Family Resiliency

Matthew Finkin, Law
Albert J. Harno and Edward W. Cleary Chair in Law

David Forsyth, Computer Science
Fulton Watson Copp Chair in Computer Science

Eduardo Fradkin, Physics
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Jonathan Freund, Mechanical Science & Engineering; Aerospace Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Peter Fritzsche, History
W.D. and Sara Trowbridge Professor in History

Firouz Gahvari, Economics
Leiby S. Hall Chair in Economics

Tanya Gallagher, Speech & Hearing Science
Timothy Nugent Professor in Disability

Marcelo Garcia, Civil & Environmental Engineering
M.T. Geoffrey Yeh Endowed Chair in Civil & Environmental Engineering

Philip Garcia, Agricultural & Consumer Economics
Thomas A. Hieronymus Distinguished Chair in Futures Markets

Philippe Geubelle, Aerospace Engineering
Abel Bliss Professor in Aerospace Engineering

Martha Gillette, Cell & Developmental Biology
Cell & Developmental Biology Alumni Professor

Gregory Girolami, Chemistry
William H. and Janet G. Lycan Professor in Chemistry

Nick Glumac, Mechanical Science & Engineering
Shao Lee Soo Professor in Mechanical Science & Engineering

William Gropp, Computer Science
Thomas M. Siebel Chair in Computer Science

Martin Gruebele, Chemistry
James R. Eiszner Chair in Chemistry

Craig Gundersen, Agricultural & Consumer Economics
Soybean Industry Professor in Agricultural Strategy

Bruce Hajek, Electrical & Computer Engineering
Leonard C. and Mary Lou Hoeft Endowed Chair in Engineering

Jiawei Han, Computer Science
Abel Bliss Professor in Computer Science

Benjamin Hankin, Psychology
Fred and Ruby Kanfer Endowed Professor in Psychology

Sariel Har-Peled, Computer Science
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Youssef Hashash, Civil & Environmental Engineering
William J. and Elaine F. Hall Endowed Professor in Civil & Environmental Engineering

Paul Heald, Law
Richard W. and Marie L. Corman Professor of Law

William Helferich, Food Science & Human Nutrition
Diet, Women’s Health and Aging Professor

Paul Hergenrother, Chemistry
Kenneth L. Rinehart Endowed Chair in Natural Products Chemistry

Jonathan Higdon, Chemical & Biomolecular Engineering
Dennis and Cathy Houston Professor in Chemical & Biomolecular Engineering

Gilbert Holder, Physics
Brad and Monica Fortner Endowed Chair in Theoretical Astrophysics

Stafford Hood, Curriculum & Instruction
Sheila M. Miller Professor in Curriculum & Instruction

Brant Houston, Journalism
John S. and James L. Knight Chair in Journalism

Naira Hovakimyan, Mechanical Science & Engineering
W. Grafton and Lillian B. Wilkins Professor in Mechanical Science & Engineering

Feng Sheng Hu, Geology
Harry E. Preble Dean
R. E. Grim Professor of Geology

Heidi Hurd, Law
David C. Baum Memorial Professor of Law

Wen-Mei Hwu, Electrical & Computer Engineering
AMD Jerry Sanders Chair of Electrical & Computer Engineering

Michael Insana, Bioengineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Scott Irwin, Agricultural & Consumer Economics
Laurence J. Norton Endowed Chair in Agricultural Marketing

Ravishankar Iyer, Electrical & Computer Engineering
George and Ann Fisher Distinguished Professor in Electrical & Computer Engineering

Anthony Jacobi, Mechanical Science & Engineering
Richard W. Kritzer Distinguished Professor of Mechanical Science & Engineering

Jianming Jin, Electrical & Computer Engineering
Y. T. Lo Chair in Electrical & Computer Engineering

Timothy Johnson, Finance
Karl and Louise Schewe Professor in Finance

Laxmilkant Kale, Computer Science
Paul and Cindy Saylor Professor in Computer Science

Richard Kaplan, Law
Peer and Sarah Pedersen Professor of Law

Shiv Kapoor, Mechanical Science & Engineering
Grayce Wicall Gauthier Chair in Mechanical Science & Engineering

Paul Kenis, Chemical & Biomolecular Engineering
William H. and Janet G. Lycan Professor

Madhu Khanna, Agricultural & Consumer Economics
ACES Distinguished Professor in Environmental Economics

Kimberlee Kidwell, Crop Sciences
Robert A. Easter Chair in the College of Agricultural, Consumer & Environmental Sciences

William King, Mechanical Science & Engineering
Ralph A. Andersen Endowed Chair in Mechanical Science & Engineering

Karen Iler Kirk, Speech & Hearing Science
Shahid and Ann Carlson Khan Professor in Applied Health Sciences

Hillary Klonoff-Cohen, Kinesiology & Community Health
Saul J. Morse and Anne B. Morgan Professor in Applied Health Sciences

Roger Koenker, Economics
William B McKinley Professor in Economics

Frederic Kolb, Crop Sciences
Jack A. and Marjorie S. Cavanah Professor in Plant Breeding and Genetics

David Kranz, Biochemistry
Philip A. Sharp Professor in Biochemistry

Praveen Kumar, Civil & Environmental Engineering
Colonel Harry F. and Frankie M. Lovell Endowed Professor in Civil & Environmental Engineering

Paul Kwiat, Physics
John Bardeen Endowed Chair in Electrical and Computer Engineering and Physics, Sponsored by the Sony Corporation

Kurt Lash, Law
Guy Raymond Jones Chair in Law

Robert Lawless, Law
Max L. Rowe Professor of Law

Huseyin Leblebici, Business Administration
Merle H. and Virginia Downs Boren Professor in Business

Jean-Pierre Leburton, Electrical & Computer Engineering
Gregory E. Stillman Professor in Electrical & Computer Engineering

Deborah Leckband, Chemical & Biomolecular Engineering
Reid T. Milner Professor in Chemical & Biomolecular Engineering

Andrew Leipold, Law
Edwin M. Adams Professor of Law

Zhi-Pei Liang, Electrical & Computer Engineering
Franklin W. Woeltge Professor of Electrical & Computer Engineering

Wen-Tso Liu, Civil & Environmental Engineering
Arthur C. Nauman Endowed Professor in Civil & Environmental Engineering

Yi Lu, Chemistry
Jay and Ann Schenck Endowed Professor in Chemistry

Zaida Luthey-Schulten, Chemistry
William H. and Janet G. Lycan Professor in Chemistry

Joseph Lyding, Electrical & Computer Engineering
Robert P. MacClinchie Professor in Electrical & Computer Engineering

Vicki Mahaffey, English
Clayton and Thelma Kirkpatrick Professor in English Literature

Joseph Mahoney, Business Administration
Caterpillar Chair in Business

Benito Marinas, Civil & Environmental Engineering
Ivan Racheff Professor of Environmental Engineering

Robert Markley, English
W.D. and Sara Trowbridge Professor in English

Susan Martinis, Biochemistry
Stephen G. Sligar Professor of Molecular & Cellular Biology

Moshe Matalon, Mechanical Science & Engineering
Caterpillar Professor in Engineering

Gholamreza Mesri, Civil & Environmental Engineering
Ralph B. Peck Professor in Civil & Environmental Engineering

William Metcalf, Microbiology
G. William Arends Professor in Microbiology

William Mischo, Grainger Engineering Library Information Center
Berthold Family Professor in Information Access and Discovery

Jeffery Mondak, Political Science
James M. Benson Chair in Public Issues and Civic Leadership

Jeffrey Moore, Chemistry
Murchison-Mallory Chair in Chemistry

Stephen Moose, Crop Sciences
Denton E. and Elizabeth B. Alexander Maize Breeding and Genetics Professor

James Morrissey, Biochemistry
Roy and Eva Hong Professor of Molecular & Cellular Biology

Catherine Murphy, Chemistry
Peter C. and Gretchen Miller Markunas Professor in Analytical Chemistry

Rakesh Nagi, Industrial & Enterprise Systems Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Klara Nahrstedt, Computer Science
Ralph and Catherine Fisher Professor in Computer Science

Satish Nair, Biochemistry
I.C. Gunsalus Professor in Biochemistry

David Nicol, Electrical & Computer Engineering
Franklin W. Woeltge Professor of Electrical & Computer Engineering

Ralph Nuzzo, Chemistry
G. L. Clark Professor of Chemistry

Eric Oldfield, Chemistry
Harriet A. Harlin Professor of Chemistry

Craig Olson, School of Labor & Employment Relations
School of Labor & Employment Relations Alumni Professor

Donald Ort, Plant Biology
Robert Emerson Professor in Plant Biology and Crop Sciences

Cele Otnes, Business Administration
Investors in Business Education Professor of Business Administration

Yanfeng Ouyang, Civil & Environmental Engineering
Krambles Endowed Professor in Rail and Public Transit

David Padua, Computer Science
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Gary Parker, Geology
W. Hilton Johnson Professor in Geology

Robert Parker, English
James M. Benson Professor in English

Neil Pearson, Finance
Harry A. Brandt Distinguished Professor in Financial Markets and Options

Mark Peecher, Accountancy
Deloitte Professor of Accountancy

George Pennacchi, Finance
Bailey Memorial Chair in Finance

M. Scott Poole, Communication
David L. Swanson Professor of Communication

Christopher Prom, University Archives
Andrew Turyn Professor

Aric Rindfleisch, Business Administration
John M. Jones Professor of Marketing

Jennifer Robbennolt, Law
Alice Curtis Campbell Professor of Law

Wendy Rogers, Kinesiology & Community Health
Khan Professor in Applied Health Sciences

Mark Rood, Civil & Environmental Engineering
Ivan Racheff Professor of Environmental Engineering

Elyse Rosenbaum, Electrical & Computer Engineering
Melvin D. & Anne Louise Hassebrock Professor in Electrical & Computer Engineering

Daniel Roth, Computer Science
Founder Professor in Computer Science

Rob Rutenbar, Computer Science
Abel Bliss Professor in Computer Science

David Ruzic, Nuclear, Plasma, & Radiological Engineering
Abel Bliss Professor in Nuclear, Plasma, & Radiological Engineering

William Sanders, Electrical & Computer Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Peter Sauer, Electrical & Computer Engineering
W. W. Grainger Chair in Electrical & Computer Engineering

Kenneth Schweizer, Materials Science & Engineering
G. Ronald and Margaret H. Morris Professor in Materials Science & Engineering

Edmund Seebauer, Chemical & Biomolecular Engineering
James W. Westwater Professor in Chemical & Biomolecular Engineering

Huseyin Sehitoglu, Mechanical Science & Engineering
John, Alice, and Sarah Nyquist Chair in Mechanical Science & Engineering

Edward Seidel, Physics
Founder Professor in Physics

Lui Sha, Computer Science
Donald B. Gillies Endowed Chair in Computer Science

Naresh Shanbhag, Electrical & Computer Engineering
Jack S. Kilby Professor of Electrical & Computer Engineering

Sharon Shavitt, Business Administration
Walter H. Stellner Professor of Marketing

Michael Shaw, Business Administration
Leonard C. and Mary Lou Hoeft Endowed Chair of Information Systems

Bruce Sherrick, Agricultural & Consumer Economics
Marjorie and Jerry Fruin Professor in Land Economics

Vijay Singh, Agricultural & Biological Engineering
ACES Distinguished Professor in Bioprocessing

Murugesu Sivapalan, Civil & Environmental Engineering
Chester and Helen Siess Endowed Professor in Civil & Environmental Engineering

Marc Snir, Computer Science
Michael Faiman Professor in Computer Science

Petros Sofronis, Mechanical Science & Engineering
James W. Bayne Professor in Mechanical Science & Engineering

Jon Solomon, Classics
Robert D. Novak Endowed Chair in Western Civilization and Culture

Jun Song, Bioengineering; Physics
Founder Professor in Bioengineering and Physics

Nancy Sottos, Materials Science & Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Theodore Sougiannis, Accountancy
KPMG Distinguished Professor of Accountancy

B.F. (Billie) Spencer, Jr., Civil & Environmental Engineering
Nathan M. and Anne M. Newmark Endowed Chair in Civil Engineering

Rayadurgam Srikant, Electrical & Computer Engineering
Fredric G. and Elizabeth H. Nearing Professor of Electrical & Computer Engineering

Aleksandr Stolyar, Industrial & Enterprise Systems Engineering
GEBI Professor in Industrial & Enterprise Systems Engineering

James Stubbins, Nuclear, Plasma, & Radiological Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Ellen Swain, University Archives
Stewart S. Howe Archivist of Student Life and Culture as an Endowed Professor

Kelly Swanson, Division of Nutritional Sciences
Kraft Foods Human Nutrition Professor in Nutritional Sciences

Jonathan Sweedler, Chemistry
James R. Eiszner Family Chair in Chemistry

Charles Tabb, Law
Mildred Van Voorhis Jones Chair in Law

Emad Tajkhorshid, Biochemistry
J. Woodland Hastings Endowed Chair in Biochemistry

Jennifer Teper, Preservation Services
John ‘Bud’ Velde Endowed Professor

Josep Torrellas, Computer Science
Saburo Muroga Professor in Computer Science

Patrick Tranel, Crop Sciences
Ainsworth Professor in Crop Sciences

Charles Tucker III, Mechanical Science & Engineering
Alexander Rankin Professor in Mechanical Science & Engineering

Alexander Vakakis, Mechanical Science & Engineering
Grayce Wicall Gauthier Professor in Mechanical Science & Engineering

Albert Valocchi, Civil & Environmental Engineering
Abel Bliss Professor in Civil & Environmental Engineering

Wilfred van der Donk, Chemistry
Richard E. Heckert Endowed Chair in Chemistry

Dale Van Harlingen, Physics
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

Venugopal Veeravalli, Electrical & Computer Engineering
Henry Magnuski Professor of Electrical & Computer Engineering

Madhu Viswanathan, Business Administration
Diane N. and Steven N. Miller Centennial Chair in Business

Yurii Vlasov, Electrical & Computer Engineering
Founder Professor in Electrical & Computer Engineering

Ning Wang, Mechanical Science & Engineering
Leonard C. and Mary Lou Hoeft Endowed Professor in Mechanical Science & Engineering

Tandy Warnow, Bioengineering; Computer Science
Founder Professor in Bioengineering and Computer Science

Scott Weisbenner, Finance
William G. Karnes Professor of Finance (Mergers and Acquisitions)

B. Joseph White, Business Administration
James F. Towey Professor of Business and Leadership

Scott White, Aerospace Engineering
Donald Biggar Willett Professor of Engineering

John Wilkin, Interim Vice Chancellor for Academic Affairs and Provost; Library Administration
Juanita J. and Robert E. Simpson Dean of Libraries

Michael Williamson, Accountancy
A.C. Littleton Professor of Accountancy

Barbara Wilson, Communication
Kathryn Lee Baynes Dallenbach Professor

Robin Wilson, Law
Roger and Stephany Joslin Professor of Law

Martin Wong, Electrical & Computer Engineering
Edward C. Jordan Professor of Electrical & Computer Engineering

Donald Wuebbles, Atmospheric Sciences
Harry E. Preble Professor in Atmospheric Sciences

Hong Yang, Chemical & Biomolecular Engineering
Richard C. Alkire Professor in Chemical & Biomolecular Engineering

Huimin Zhao, Chemical & Biomolecular Engineering
Steven L. Miller Chair in Chemical Engineering

Steven Zimmerman, Chemistry
Roger Adams Professor in Chemistry

Jian-Min Zuo, Materials Science & Engineering
Ivan Racheff Professor in Materials Science & Engineering